22 Haziran Cumartesi

renk uyumu

renk uyumu

,

Renklerin dizilişinden yola çıkarak  yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilir , en uyumlu renkleri bulmanın püf noktalarını bu çark üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. İlk önce burada yer alan renk çarkını aklınıza kazımalı yada renkle ilgili kararlarda el altında bulundurmalısınız.


        Renk paletine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Kişisel tercihleriniz, yaşam tarzınız ve alanın fiziksel yapısı (ışıklandırma ve mimari özellikler).Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur. Bir yazlık evin mutfağında tek rengin farklı tonları (monokromatik) yada benzer renklerden (çarkta yan yana gelen) oluşan bir renk paleti daha uygun olabilir. Çağdaş ve modern bir alanda ise renk çarkındaki tamamlayıcı renkler (çarkta birbiriyle karşılıklı) yada renk üçlüleri (çarkta birbirine eşit uzaklıkta 3 renk) arasından seçilen cesur ve parlak tonlar kullanılabilir.       Sakinlik
ve huzur ön planda olsun isteyenler yine tek rengin farklı tonlarını yada benzer renkleri kullanarak bu duyguları ön plana çıkarabilirler. Hayalinizde bir Akdeniz sahili canlandırmayı deneyin ve böyle bir manzaranın size kendinizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün. Yeşil tepeler, mavi bir deniz ve açık mavi bir gökyüzü. Bu üçlü aynı zamanda az önce söz ettiğimiz renk çarkındaki benzer renkler teriminin de iyi bir örneğidir. Banyo dekorasyonlarda doğadan ipucu olarak bu tip renk kombinasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Monokromatik ve benzer renklere değil de diğer kombinasyonlara yönelmek dekorasyonda canlılık ve biraz daha ilginçlik anlamına gelir. Çağdaş bir dekorasyon stili için tamamlayıcı renkler yada renk üçlüleri idealdir. Ancak çok fazla canlı renk kullanmak konusunda dikkatli olmalısınız. Parlak renkler mutlaka dengelenmelidir. Aksi halde zamanla enerji veren değil enerjinizi çeken bir etkileri olabilir, tamamlayıcı renklerin güzelliği de buradadır, Renk çarkında birbirine karşılıklı düşen bu renkler, her zaman sıcak bir tonun soğuk bir tonla eşleşmesiyle dengeyi kurarlar. Renk çarkını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Renk çemberindeki tek bir rengin farklı tonlarını kullanarak ilginç tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bir rengi % 50 daha açık ve daha koyu tonlarıyla ele alarak seçkin ve profesyonel görünümlü çalışmalar elde edebilirsiniz.

İki ana rengin birleşmesinden tamamlayıcı renkler elde edilir. yukarıdaki gibi karşı karşıya gelen renkleri birlikte çekinmeden kullanabilirsiniz , renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve görsel olarak iddialı bir dekorasyon ortaya çıkar.
 

Benzer renkler renk çarkında yan yana gelen üç renktir,özellikle profesyonel ve iş dünyasıyla ilgili tasarımlara çok yakışırlar, kendi aralarında oluşturdukları kontrast sayesinde tasarıma yeni bir boyut katarlar. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı alanlar dinlendirici ve sakin görünümlüdür,özellikle banyo tezgahınızda tavsiye ederiz

Renk çarkında birbirine eşit uzaklıktaki üç renk, renk üçlülerini oluşturur. Bu renkler yan yana geldiğinde ortaya son derece estetik ve dengeli bir tasarım çıkar

Ürünler
Hemen Test Edin